Чутлива шкіра зустрічається все частіше і схоже ситуація погіршується.

Прогрес у домашньому догляді за шкірою продовжує надавати нам більший доступ до високоактивних кислот, ретинолів і сироваток, а бренди працюють над тим, щоб надати нам найпотужніші рішення за межами кабінетів косметологі. Незважаючи на зростаючу обізнаність про наш шкірний бар’єр і делікатний мікробіом, ми вже звикли підбирати догляд самостійно, трохи розібрались як комбінувати між собою баночки і що за чим потрібно наносити. Можна сказати, що ми вже навчиились лікувати нашу шкіру самостійно. От тільки є один нюанс... Чи насправді ми знаємо, що ми робимо?

Здається, існує кореляція між прогресом домашнього догляду за шкірою та поширеністю чутливості шкіри. Недавнє дослідження Aveeno показало, що «кількість людей, які заявляють, що мають чутливу шкіру, зросла на 55% лише за два десятиліття». В іншому дослідженні Frontiers in Medicine зазначено, що від 60 до 70% жінок повідомляють про чутливу шкіру, яка характеризується «свербіжом, печінням, поколюванням, стягнутістю або сухістю». Звучить знайомо? Вони додають: «є докази того, що поширеність чутливості шкіри, яку ви відчуваєте самостійно, постійно зростає з часом.».

Однак зверніть увагу на фрази «самодекларувати» та «самоусвідомлювати». Оскільки чутливість настільки суб’єктивна, її непросто правильно діагностувати. Третє дослідження чутливості у Великій Британії, цього разу проведене La Roche Posay, виявило, що кожна 10 жінка описує свою шкіру як чутливу, «не розуміючи, що це означає». Експерти виявили, що те, що ми вважаємо чутливою шкірою, насправді може бути сенсабілізованою, (тобто запаленою, або алергічною) шкірою, і що ми можемо відігравати більш значну роль у реактивності нашої шкіри, ніж ми уявляємо.

Що таке сенсибілізована шкіра?

Сенсибілізована шкіра - це та, що сильно травмується. «Сенсибілізована шкіра є результатом надмірної стимуляції», — каже Кейт. «Лазери, пілінги та навіть ретиноли можуть призвести до пошкодження шкіри», — пояснює вона. Фактори навколишнього середовища, такі як надмірно гарячий душ, можуть послабити нашу шкіру та викликати подразнення.

У більшості випадків це зводиться до того, наскільки міцним є ваш шкірний бар’єр. «Наприклад, коли люди використовують на шкірі певні продукти, які вони не можуть терпіти, шкіра стає сухою, шершавою або починає свербіти», – пояснює д-р Джастін Гекстолл, дерматолог-консультант La Roche-Posay.

«Цікаво те, що багато людей навчилися жити з подразненням і не усвідомлюють, що це проблема, доки її не виправлять. Ваша шкіра не повинна відчуватися стягнутою або незручною», — додає вона. «Якщо ви звертаєте увагу на свою шкіру протягом дня, то є проблема».

Що викликає чутливість шкіри?

Незважаючи на те, що такі інгредієнти, як кислоти та ретинол, можуть діяти магічно, видаляючи мертву шкіру, прискорюючи обмін клітин і покращуючи зовнішній вигляд і текстуру нашої шкіри, як і в більшості речей, це потребує правильного дозування. Варто розвивати свою толерантність до різких інгредієнтів повільно й розумно, роблячи паузи, щоб перевірити, чи погоджується ваша шкіра.

Якщо ви використовуєте ретинол щодня, швидше за все, вам не знадобиться жорсткий пілінг поверх. І якщо ви використовуєте потужні формули, які ефективно руйнують або послаблюють ваш шкірний бар’єр, вам потрібно його відновити.

«Ви можете використовувати активні речовини, але ви повинні переконатися, що ви починаєте з міцної, зволоженої, спокійної шкіри», - каже доктор Джастін. Що стосується активних речовин, тут потрібно підходити повільно й правильно, а також переконатися, що там завжди є компенсуючі інгредієнти, такі як гліцерин, для відновлення. Ви також можете спробувати активні речовини на менш чутливих ділянках або розбавити їх своїм зволожуючим кремом", - додає вона. "Найкращий спосіб виглядати молодше - переконатися, що ваша шкіра зволожена, тому в першу чергу стежте саме за цим".

Що робити, якщо у вас чутлива шкіра?

Якщо ви бачите, що перестарались, поверніть ситуацію назад. «Коли шкіра піддається стресу, не використовуйте агресивні миючі засоби, такі як SLS, або ароматизатори, які можуть порушити мікробіом», — каже Кейт. Вибирайте формули з інгредієнтами, які не викликають роздратування та живлять вашу шкіру. До них належать кераміди, пептиди та омега. «Вони можуть створити рідку другу шкіру, зміцнюючи вашу бар’єрну функцію та захищаючи вашу природну шкіру під нею», — каже вона.

Головний висновок? Нам не потрібно негайно викидати наші улюблені ретиноли або AHA. Боротися зі шкірними неприємностями — це добре, якщо ми не переборщимо з цим. Баланс, як завжди, є ключовим.