Довільний переклад статті: 5 Stoic Lessons on Happiness I Wish I Knew Sooner

Я почав вести блог у 2015 році, коли мені було 28 років. Це був початок моєї письменницької кар’єри, і я щойно повернувся до своїх батьків у Нідерланди, щоб заощадити гроші.

До цього я працював у лондонській консалтинговій фірмі для ІТ компаній. Також мав досвід запуску різних бізнесів, зокрема компанію з обслуговування прального обладнання разом із батьком, яка все ще добре працює.

Але чим би я не займався, яку б кар’єру не обирав, все було не так. Моє серце не лежало до тих речей, я не міг віддатись їм повністю.

І до 2015 року мене мучали сумніви: у якому напрямку я хочу рухатися у своєму житті? Тоді я вирішив, якщо я не знаю чим хочу зайнятись, буду навчатись. І з головою поринув у цей процес. Вже за два роки я мав готову відповідь, і точно знав куди хочу рухатись.

Стоїцизм мене дуже надихнув і навчив багатьох життєвих уроків. Я навчився всіх цих важливих речей, коли мені було 30, але іноді я думаю: «А що, якби я знав ці речі у 20?»

У мене немає машини часу, але, поділившись з вами цими уроками, я сподіваюся, що зможу допомогти вам заощадити час.

Ось 5 речей, які я хотів би знати до 30 років.

1. Ми повинні подобатись іншим більше, ніж ви собі уявляєте

Кожен, хто користується соціальними мережами, навіть просто для роботи, завжди стикається з необхідністю ганятися за лайками, ретвітами та коментарями.

Всередині нас є невидима сила, яка штовхає нас робити щось лише для того, щоб показати це іншим.

Марк Аврелій описав це найкращим чином:

«Ми всі любимо себе більше, ніж інших людей, але більше дбаємо про їхню думку, ніж про свою власну».

Правда в тому, що ми завжди зобов’язані іншим людям: працівникам потрібне спілкування зі своїми роботодавцями (і навпаки), компаніям з клієнтами, творцям з шанувальниками.

Нам потрібно бути вихованими, але не потрібно догоджати людям.

Ключова відмінність полягає у принципах і межах: визначне що для вас є неприйнятним і дотримуйтесь цього.

  • Ваш бос хоче, щоб ви були на телефоні 24/7, але ви домовлялися, що комунікації будуть тільки у робочі часи? Стійте на своєму.
  • Ваші друзі думають, що ви змінилися, тому що вам більше не подобається те, чим ви займалися разом? Подивіться, чи перебуваєте ви та ваші друзі на тому самому етапі життя; є шанс, що вам потрібно познайомитися з новими людьми.
  • Клієнти кажуть, що ненавидять ваш продукт? Подивіться, чи створили ви продукт з думкою про клієнта. Ви або звертаєтеся до не тієї аудиторії, або вам потрібно змінити своє позиціонування.

І стійте твердо на своєму.

Цінуйте власну думку та довіряйте своєму чуттю. Коли ми перестаємо шукати чужого схвалення, ми стаємо справжніми собою.

Відданість своїм сильним і слабким сторонам допоможе вам стати кращою людиною в цілому.

2. Ваша велика мета, швидше за все, занадто ідеалізована

Занадто багато людей думає: “А що, якби…?”.

Що якби ви  написали книгу? Або спробували присвятити своєму хобі весь час? Або почали власний бізнес?

Але з великими цілями справа в тому, що люди часто надто зайняті мріями про це, тому не думають про найважливіше: чи ви цього справді хочете?

Сенека одного разу сказав:

«Якщо людина не знає, в який порт вона пливе, жоден вітер не буде сприятливим».

Іншими словами, якщо ви не знаєте, чого хочете від життя, ви будете постійно блукати у пошуках, так нікуди і не прийшовши. І весь вітер світу вам не зможе допомогти у цьому.

Ключ до того, щоб жити повноцінним життям, яке відповідає нашим цінностям і прагненням, - це зрозуміти себе. Це починається з безжального самоаналізу, розуміння наших сильних сторін, цінностей і пристрастей. Коли ми усвідомлюємо ці найважливіші елементи, ми маємо змогу повністю розкрити свій потенціал.

Тим не менше, це лише початок. Ми повинні взяти відповідальність за наш процес зростання, приділяючи особливу увагу постійному навчанні та адаптації.

Для цього нам потрібно навчитись справлятись з дискомфортом, робити речі, які не потрібні, але не дуже приємні, шукати виклики і намагатись подолати їх. Пам’ятайте, що шлях до самопізнання майже завжди дуже складний, це постійний процес. Тому взявши на себе відповідальність за свій розвиток, ми можемо підняти своє життя на нові рівні.

3. Приділяйте увагу справжнім навичкам, не намагайтесь хитрувати та не шукайте коротких шляхів

Коли з’явилися ChatGPT, Midjourney та інші моделі ШІ, розмови про те, що письменники та художники втрачають роботу, почали заповнювати Інтернет.

Але зараз ми бачимо що ці інструменти виявилися радше корисними, ніж шкідливими. Вони показали нам, що висококваліфіковані автори з їньою допомогою створюють значно кращі матеріали.

Люди, які пишуть за допомогою дешевих трюків, більше не можуть конкурувати з прогресуючим ШІ. Але поки люди шукатимуть унікальний особистий контент від незалежних авторів, висококваліфіковані письменники завжди будуть затребувані.

Сенека сказав:

«Те, чого Фортуна не дала, вона не може забрати».

Будь-яка кар’єра потребує певної форми удачі, щоб досягти великого успіху. Щоб заробити бажану суму, недостатньо бути просто професіоналом. Ви також повинні бути в потрібному місці в потрібний час.

Але кого це хвилює, поки ми отримуємо задоволення та маємо повноцінну кар’єру?

Правда полягає в тому, що удача поза нашим контролем. Але що ми можемо контролювати, то це наскільки добре ми володіємо своїми навичками. Якщо ви будете дійсно професіоналом своєї справи, ви завжди знайдете хорошу роботу, незважаючи на тенденції зростання та падіння економіки.

4. Життя рухається занадто швидко тільки для тих, хто не зупиняється

Коли ви останній раз робили перерву? Справді, просто зупинитися і деякий час нічого не робити? Подумайте про безліч речей, які займають наш час — серед них робота, домашні справи, доручення та соціальні зобов’язання.

Лише на ці завдання припадає 90% нашого життя.

Завжди є чим зайняти наш час. Але чим більше ми робимо, тим швидше йде час. І ми погіршуємо ситуацію, завжди дивлячись наперед, плануючи, розробляючи стратегії та турбуючись про те, що може піти не так.

Занадто зосереджені на майбутньому або занадто застряглі в минулому змушують нас забувати, що життя відбувається прямо тут, перед нами. Сенека добре виразив це, коли сказав:

«Життя дуже коротке і тривожне для тих, хто забуває минуле, нехтує сьогоденням і боїться майбутнього».

Ведучи щоденник, медитуючи чи просто тихо сидячи й розмірковуючи, ми можемо дати собі час, необхідні для того, щоб все гарно обдумати, і зробити так, щоб час рухався з більш керованою швидкістю.

5. Маленькі кроки, які ви зробите зараз, матимуть більший вплив, ніж великі стрибки, які ви плануєте зробити

«Я почну тренуватися після того, як налагоджу свою дієту і в мене буде більше часу». Звучить знайомо? Як щодо іншої класики: «Я почну відкладати, коли зароблю X».

Люди часто думають про цілі в далекому майбутньому. Тому сьогодні вони навіть не намагаються зробити щось маленьке.

Але якщо по-справжньому подумати про це, стає очевидним, що ви досягнете більшого прогресу, роблячи щось невелике на постійні основі. Епіктет сказав:

«Прогрес досягається не вдачею чи випадковістю, а щоденною роботою над собою».

Почніть з малого і постійно робіть те, що буде наближати вас на крок ближче до вашої мети. Таким чином ви зрештою зробите більше, ніж коли будете робити великі об’єми роботи час від часу. Наприклад:

  • Хочете стати більш підтягнутими? Почніть із щоденних 15-хвилинних прогулянок. І переконайтеся, що один із ваших прийомів їжі на день наповнений зеленню.
  • Хочете комфортно вийти на пенсію? Відкладайте принаймні 10% свого місячного доходу на інвестиції протягом усієї вашої кар'єри.
  • Хочете підтягнути свій рівень англійської мови? Почніть з вивчення одного слова на день.

Коли ви хочете щось зробити, намагайтеся не переоцінювати свої можливості (наприклад не змінюйте свій раціон на 100% за один день, або не відкладайте половину заробітньої плати, якщо доведеться дуже сильно економити і це вплине на ваше повсякденне життя). Замість цього просто зробіть щось маленьке і робіть це постійно. Зосередьтесь на процесі і спробуйте полюбити його, поступово збільшуючи складність. Тоді зміни підкрадуться незамітно і ви будете приємно вражені результатами.

Ваші невеликі зусилля з часом накопичуватимуться… зрештою призведуть до щасливого життя.